Märkmed Meistrilt: üks keha - viis vibu

Inimkehas saab eristada viit "vibu" - kaks jalas, kaks käes ja üks selgroos.

mabu gongbu bows

Kui räägime "vibu" mõistest jalgades, siis põlved mängivad vibu käepideme rolli ja jalatallad ning reied - vibu otsikute rolli. Vertikaalse hüppe jaoks on oluline põlveliigeste elastsus. Seetõttu peaksid eakad inimesed, kellel on probleeme põlveliigestega, vältima hüppeid, kuna see võib halvendada nende seisundit. Võitluskunstides põhiline asend, näiteks Ma Bu (马步, mǎbù), eeldab põlvede painutamist, nagu istuksite hobuse seljas, ja seda nimetatakse ka ratsaniu asendiks. Gong Bu asend (弓步, gōngbù), ehk vibulase asend, nõuab ühe põlve sirutamisel õigesse nurka, samal ajal kui teine jalg jääb sirgeks, luues pinget, sarnaselt vibu köie pingutamisele.

mabu gongbu bows

Mis puutub "vibudesse" kätes, siis küünarnukid toimivad käepidemetena ja käed ning õlad - vibu otsikutena. Oluline on mõista, et Wushu või Taiji (Tai Chi) liikumiste sooritamisel ei tohiks küünarnukke kokku või keha külge suruda, kuna see võib põhjustada õlavöötmes pinget ja negatiivselt mõjutada üldist lõdvestust ja jõudu. Näiteks asend Ma Bu peopesa surumisega või Shaolin Qigongi Ba Duan Jin kompleksi teise harjutuse asend on avatud asendid, mis nõuavad rindkere, õlgade ja küünarnukkide venitamist, mis on kasulik kopsude treenimiseks.

mabu gongbu bows

Kõige olulisem "vibu" asub selgroos: nimme selgroolülid vastavad käepidemetele ja õlad ning puusad, mis on ühendatud läbi sabaluu, vastavad vibu otsikutele. See on suurim osa kehast, mis ühendab neli jäsemet ja võib juhtida kogu keha liikumisi. Wushus pööratakse tähelepanu sise- ja välise tasakaalule, kooskõlale. Väline tasakaal avaldub käte ja jalgade, küünarnukkide ja põlvede, õlgade ja puusade liikumiste kooskõlas. Kui õlgade ja puusade kooskõla puudub, ei saa ülejäänud osad olla kooskõlas. Seetõttu on oluline lõdvestada õlgu, sabaluu kokku tõmmata ("saba alla") ja pingutada nimme selgroolülisid, et venitada selgroogu, avada selg ja muuta see elastseks ja pingule, nagu vibu köis. Näiteks Gong Bu samm rusikaga löökiga (弓步冲拳, gōng bù chōng quán) tuleb teha samaaegselt: keha pööramine vööga, raskuskeskuse alandamine, surve esi jala puusale, tagumise jala sirutamine, käte liigutamine koos kehaga ja keha edasiliigutamine tervikuna, nagu noole vabastamine.

Vaadake, kuidas kass hüppab: saba tõuseb, nimme pinge, selg kõverdub, keha langeb madalale ja nagu vibu nool, teeb kiire ja võimsa hüppe, vabastades kogunenud energia. 30 cm pikkuse kehaga kass suudab hüpata üle 150 cm kõrgusele. Kui loomade maailmas korraldataks kõrgushüppevõistlusi, oleks kass tõenäoliselt maailmameister! 👍

Liitu meie treeningutega!

Meistri märkmed: hoolitsus põlvede eest wushu praktikal

Võtmeaspektid vigastuste ennetamiseks

wushustances.JPG

Wushu õppimise ja praktiseerimise käigus on oluline pöörata tähelepanu järgmistele liigutuste aspektidele, et vältida vigastusi põlveliigestes:

  1. Teostades Ma Bu (马步, mǎbù) kükkasendit, vältige põlvede liigset liikumist ettepoole, üle varbaid. Samuti peaks põlvede painutamise nurk olema üle üheksakümne kraadi.

  2. Gong Bu (弓步, gōngbù) asendis või vibulaskja asendis ei tohi esipõlv ületada varbu, samal ajal kui tagumise jala põlv peaks olema sirge: mitte alla minema, mitte painduma.

  3. Xu Bu (虚步, xūbù) ja Pu Bu (仆步, pūbù) asendites istudes peaks ühe jala põlv olema suunatud varvastega ühes suunas ja tagumik peaks "toetuma" kannale. See tähendab, et liigutuste teostamise ajal peaks põlv liikuma varvaste poole ja tagumik kanna poole. Pikaaegse õige praktika korral peaks ühejalgne seisund võimaldama põlveliigese ulatuda üle varvaste.

Üldised nõuded: ärge tõstke vaagnat ettepoole, ärge lubage põlvedel ettepoole painduda, ärge tõstke kannast põrandast lahti. On oluline arendada vaagna liikuvust, lõdvestada õlgu, alaselga ja tuharaid; jõud peaks tulema keha tagaosast alla jalataldadeni.

Efektiivse praktika jaoks soovitatav teha harjutust "Kükid seina ääres". Seisake näoga seina poole, jalad õla laiuses, suruge varbad vastu seina, natuke painutage põlvi, langetuge aeglaselt alla, kuni tunnete, et istute kannadel, puhake kümme sekundit, seejärel tõuske aeglaselt. Alguses võivad jalad olla seinalt kaugusel 20 cm, järk-järgult lähenege, kuni saate mugavalt istuda ja tõusta otse seina vastu, omandades "Kükid seina ääres" tehnikat.